І знову «політичні граблі» або Чому Україна звинувачує Угорщину у втручанні в місцеві вибори?

Як відомо, між Україною та Угорщиною є низка дражливих політичних питань, які вже протягом кількох років досить гостро стоять на порядку денному і ускладнюють міждержавні відносини між двома країнами-сусідами.

Але, незважаючи на це, Угорщина і далі продовжує допомагати Україні. Перераховувати усю допомогу, яку надала Угорщина, досить складно, адже це астрономічна кількість медикаментів, вакцин та засобів для захисту від різних хвороб і вірусів, реагенти для очищення питної води тощо. І все це передається абсолютно безкоштовно, по-сусідськи.

І повною несподіванкою на цьому фоні стала реакція українського МЗС на повідомлення, яке 25 жовтня на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук розмістив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто. У ньому він по-дружньому зазначив наступне: «Єдина угорська партія («КМКС» Партія угорців України – авт.) балотується до Закарпатської обласної ради, і було б погано, якби угорці залишилися без представництва на рівні області».

Крім цього, очільник угорського зовнішньополітичного відомства повідомив, що у мери міста Берегове балотується Золтан Бабʼяк.

Така позиція Петера Сійярто є абсолютно логічною і зрозумілою, адже саме «КМКС» Партія угорців України є тією політичною силою, яка має моральне право представляти всю багатотисячну громаду угорців (і не тільки – авт.) нашого краю.

Саме ці слова Петера Сійярто міністерство закордонних справ України розцінило як «пряме втручання у внутрішні справи». «У день голосування на місцевих виборах в Україні угорська сторона вдалася до прямої агітації за партію угорців – Товариство угорської культури Закарпаття. МЗС України глибоко засмучене, що у такий спосіб офіційний Будапешт нахабно підтвердив своє пряме втручання у внутрішні справи України і завдав підступного удару послідовним зусиллям України конструктивно вирішити наявні в українсько-угорських відносинах проблеми», – йдеться у заяві, яка була розміщена того ж таки 25 жовтня на офіційному сайті зовнішньополітичного відомства України.

«Громадяни України угорського походження є важливою і невід’ємною частиною українського суспільства, вони мають усі необхідні права та можливості для вільного обрання своїх представників до органів місцевого самоврядування. Неприйнятні підказки виборцям з Будапешта порушують законодавство України і не залишають українській стороні іншого вибору, як жорстко реагувати на такі кроки відповідно до усталеної міжнародної практики та законодавства України», – додають в українському МЗС.

Уже наступного дня, 26 жовтня, до МЗС України був запрошений посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто, якому «була вручена нота протесту у зв’язку з фактами політичної агітації угорських офіційних осіб на користь однієї з політичних партій на місцевих виборах України 25 жовтня 2020 року».

І, в якості «покарання», Кабінет Міністрів України заборонив в’їзд двом угорським високопоставленим особам, вказавши, що це сталося саме «через агітацію в Закарпатській області під час виборчого процесу на місцевих виборах».

Про це повідомив сам міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна». «Вже заборонено в’їзд в Україну двом угорським високопоставленим особам, які у ході цієї виборчої кампанії вдавалися до прямої агітації в Закарпатській області. Один із них – це державний секретар канцелярії прем’єр-міністра Угорщини», – констатував керівник МЗС України.

Зі свого боку, його угорський колега – Петер Сійярто зазначив, що таке рішення української влади свідчить про те, що Україна фактично відмовляється від підтримки Угорщини в її прагненнях до європейської та євроатлантичної інтеграції. «Результати місцевих виборів ще раз підтвердили, що з думкою угорців про майбутнє Закарпаття доведеться рахуватися. Водночас, напередодні Міністерство закордонних справ України зробило щодо нас кілька недружелюбних кроків. Адже до МЗС викликали нашого посла, крім цього, заявили про заборону в’їзду наших посадовців (імовірно, урядовців, адже офіційну інформацію ми ще не отримали), обґрунтовуючи це тим, що ми втрутились у внутрішні справи України. Це рішення ми вважаємо жалюгідним та нонсенсом. А спосіб інформування, безумовно, некультурний», – констатував угорський високопосадовець.

Як зазначив міністр, йому не зовсім зрозуміло, що саме Україна вважає втручанням у її внутрішні справи. «Можливо, передачу 50 апаратів ШВЛ за кілька тижнів до місцевих виборів, які особисто приймали Дмитро Кулеба та голова (Закарпатської) ОДА. Чи, може, те, що Угорщина – єдина країна, котра дозволяє громадянам України транзит у напрямку країн Західної Європи. Або те, що кілька днів тому було прийнято рішення про фінансування з угорського бюджету розчищення одного із найбрудніших закарпатських каналів…

Нонсенсом є і посилання на те, що підтримка контактів з угорською меншиною – це втручання у внутрішні справи України, оскільки міжнародне та європейське законодавство чітко визначає, що справи меншини жодним чином не є внутрішньою справою», – зазначив Петер Сійярто.

«Цим кроком українське МЗС заявляє, що Україна хоче відмовитися від зусиль щодо європейської та євроатлантичної інтеграції, які докладала досі. Адже українцям добре відомо, що як у ЄС, так і в НАТО необхідні підтримка, згода та одностайне рішення всіх держав-членів для більш тісного співробітництва з новими країнами», – підкреслив керівник угорського зовнішньополітичного відомства.

Юрій КОПИНЕЦЬ

178

Будьте першим, залиште відгук

Залишити відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*