Шизофренія. Як зберегти ментальне здоров’я: поради експертки

Соціум має навчитися правильно спілкуватися з людьми, які мають розлад шизофренії, аби не провокувати загострення хвороби. Фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я Ольга Горбаньова у Всесвітній день обізнаності про шизофренію розповіла про особливості цього розладу психіки, а також дала поради українцям, як самостійно впоратись зі стресом і тривогою.

Всесвітній день обізнаності про шизофренію

24 травня — Всесвітній день обізнаності про шизофренію. Він спрямований на покращення обізнаності про розлади психічного здоров’я та забезпечення кращого лікування й реабілітації людей, які страждають на це захворювання.

“Людям тяжко зрозуміти, як сприймати хворих, як з ними контактувати у суспільстві, як надати цим людям психосоціальну підтримку на різних етапах, починаючи від навчання і закінчуючи соціалізацією. Тому ми маємо розуміти, що це за захворювання, чи становить воно загрозу для інших, як себе правильно поводити та як не нашкодити людям, які мають певні відхилення”, — зауважила Ольга Горбаньова.

Шизофренія — це глибокий розлад психіки. За словами експертки, захворювання відноситься не до психічних розладів, а до психіатричних, і потребує виключно медикаментозного та стаціонарного лікування.

“Про діагноз “шизофренія” може говорити виключно лікар. Для того, щоб поставити такий діагноз, має пройти певний час, до року лікар збирає повний анамнез, розуміє повну картинку поведінки людини, всі прояви і загострення цього захворювання і лише тоді, із залученням певної комісії, встановлює діагноз. У людей, які мають розлад шизофренії, немає чіткого уявлення реальності, у їхній свідомості існує зовсім інший світ, вони не здатні сприймати, аналізувати реальність, той соціум, який їх оточує. Це глибоке порушення розладів сприйняття, адаптації й аналізування”, — пояснила Ольга Горбаньова.

Людям потрібно вміти правильно спілкуватись із хворими на шизофренію, додала вона:

“Зачепивши тему захворювання, ми можемо образити людину, спровокувати загострення хвороби. Не потрібно провокувати й ініціювати ці розмови, не потрібно ставити запитання, до прикладу, “Що ти відчуваєш у стадії загострення” чи “Як ти з цим справляєшся”. Якщо ми і можемо про це говорити, то виключно з ініціативи самого хворого”.

Психічне здоров’я українців

У межах європейського тижня громадського здоров’я, який зараз триває в Україні, Ольга Горбаньова дала поради, як самостійно подолати стрес і тривогу:

  • будьте фізично активними;
  • почніть харчуватись правильно;
  • нормалізуйте режим дня;
  • спіть не менше семи годин на добу;
  • відмовтесь від куріння й алкоголю;
  • плануйте свій день.

“Кожен українець сьогодні знаходиться у стані стресу, тривожності. Тому нам треба вміти самостійно підтримувати себе: частіше прогулюватись на свіжому повітрі, зустрічатися з друзями, спілкуватися про те, що нас турбує, слідкувати за своїм харчуванням, слідкувати за режимом дня, попри нічні тривоги, все ж намагатися висипатися. Проте тут все індивідуально, бар’єрні функції організму у кожного свої і вони різні. Комусь достатньо нормалізувати свій день, а комусь потрібна допомога спеціаліста”, — зазначила експертка.

За її словами, якщо людина понад чотири тижні відчуває втому, знаходиться у тривожному, стресовому стані, потрібно звернутись до лікаря, адже “такі фізіологічні зміни в організмі можуть провокувати складніші захворювання, до прикладу, серцево-судинні, цукровий діабет тощо”.

zakarpat.net

Будьте першим, залиште відгук

Залишити відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*